Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Chápanům středoamerickým mexickým se v děčínské zoologické zahradě evidentně daří. Ani ne po roce chovu se zoo může pochlubit prvním odchovaným mládětem. Vzhledem k tomu, že je tento poddruh primáta v přírodě kriticky ohrožený a v zajetí se chová velmi vzácně, lze bez nadsázky říct, že se jedná o odchov roku!

„Chápany středoamerické mexické chováme v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad, potažmo v celé Evropě, pouze my a Zoo Praha. Nejbližší další chovná skupina žije až v Izraeli nebo ve Spojených státech,“ vysvětlil vedoucí chovatel Petr Haberland.

Mládě přišlo na svět dopoledne, v neděli 3. listopadu. Matkou je sedmnáctiletá samice Melody, pro kterou to je již druhý potomek (pozn. první mládě se narodilo v Zoo Praha).

„Právě proto se při porodu chovala již jako zkušená matka, vše zvládla sama a také nyní se o mládě vzorně stará. Pohlaví si prozatím netroufáme určit, protože u tohoto druhu primáta je velmi těžce rozeznatelné. Samice mají velmi výrazný klitoris, který lze lehce zaměnit za penis samců,“ doplnil Haberland.

Březost chápaních samic trvá zhruba 7,5 měsíce. Otcem je pětiletý samec Tirion. Mládě z tohoto spojení ve velmi geneticky cenné, protože samice Melody pochází z odchytu ve volné přírodě v Guatemale. Spatřit malého opičáka je pro návštěvníky v současné době otázkou štěstí - do venkovní expozice chodí tlupa pouze za příznivého počasí. Ale na jaře se malý chápan jistě již ukáže v plné kráse.

Přes zimu se začne osamostatňovat a matčinu náruč vymění za skotačení po výběhu.

Chápany středoamerické mexické chová Zoo Děčín od letošního ledna

Tříčlenná slupina přišla ze Zoo Praha. Jde o dvě samice a jednoho samce. Speciálně pro ně byla v děčínské zoo na přelomu loňského a letošního roku vybudována nová venkovní expozice u pavilonu opic, která splňuje požadavky moderních zoologických zahrad.


Скачать шаблон Joomla с JooMix.org