Zoologická zahrada Jihlava

úterý, 26 březen 2019 09:09
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)
  • Adresa: Březinovy sady 5642/10, 586 01 Jihlava
Zoo-Jihlava-udoli-vcel Zoo-Jihlava-udoli-vcel

Všechno to začalo vybudováním zookoutku v jednom jihlavském parku roku 1957.

O pár desítek let později, v roce 1982 vznikla ze zookoutku Zoologická zahrada Jihlava. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města. V Jihlavské zoo žije téměř 250 druhů exotických zvířat, včetně druhů ohrožených vyhubením. Zoo se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů.

Současným ředitelem jihlavské zoologické zahrady je (od července roku 2018) Ing. Jan Vašák, který pracoval v jihlavské zoologické zahradě čtvrt století. Jeho snahou je přichýlit se ke specializaci na některé taxonomické skupiny zvířat, jako jsou zejména starosvětští primáti. Rád by také doplnil expozici Africké savany o expozice drobných antilopek. I nadále by se chtěl věnovat kočkovitým šelmám, které bere jako tradiční chovance, stejně jako plazy. Pilířem je podle Vašáka snaha přenést aktivity jihlavské zoo i směrem k ochraně míst, kde se zvířata vyskytují. V současné době hledá cesty, kterými by bylo možné jít v rámci právního statutu.

Kromě zvířat nabízí zoo pro své návštěvníky i řadu vedlejších aktivit a atrakcí. Zadní část zoo patří nejen africké vesnici Matongo, ale i dětskému areálu. Ten tvoří lanovka, lezecká stěna a řada prolézaček. Součástí jsou samozřejmě toalety a hned několik míst s občerstvením a suvenýry.

Zoo vám nabídne 16 expozic

1. Matongo - Hliněné stavby kryté rákosovými střechami poskytují přístřeší plameňákům, lemurům kata i africkým hospodářským zvířatům.

2. MAadagaskar - Madagaskar. Je domovem mnoha endemických druhů zvířat, z nichž nejznámější jsou lemuři. Žije jich tu na 20 druhů.

3. Tropický pavilon - Překvapí vás tůně plné ryb a želv nebo krokodýlů. Nahlédnete do terárií s různými druhy hadů a ještěrů.

4. Malay Medan - Dutinou stromu můžete projít a nahlédnout do vnitřních ubikací medvědů.

5. Delta Paraná - Žijí tu stovky druhů ptáků, ale i velcí savci, jako jsou tapíři či kapybary.

6. Himaláj - V pusté a pro většinu lidí nehostinné krajině žije nemnoho druhů zvířat. V těch nejvyšších patrech můžete při troše štěstí vidět jedny z nejkrásnějších šelem – irbise, o něco níž roztomilé pandy červené.

7. Asijský pavilon - Okolí i zchátralou chatrč obsadili dlouhorucí giboni a zajímavé babirusy.

8. Parčík Hokkaido - Zde jsou jeřábi mandžuští, kteří se procházejí v nedalekém výběhu.

9. Hacienda Escondido - Ve větvích deštného pralesa pobíhají opičky, odpočívají lenochodi a v říční tůni plavou ryby.

10. Lesní stezka - Vydejte se lesní stezkou do českého smíšeného lesa.

11. Dům koček - V Domě koček skutečně najdete pouze kočkovité šelmy, a to jak ty velké – tygra sumaterského, tak i ty malé, jako jsou například servali, kočky arabské nebo margayové.

12. Babiččin dvoreček - Kousek venkova uprostřed Jihlavy – to je babiččin dvoreček se zahrádkou plnou květin a bylinek, srdíčky vyřezanými na dřevěných okenicích, ale především s králíkárnou, kurníkem a holubníkem.

13. Údolí včel - V malebném zákoutí uvidíte včelařské potřeby, dozvíte se o historii včelařství, i co dělají včeličky během celého roku a můžete také nahlédnout do prosklených úlů.

14. Australská farma - Nezvyklé jsou vnitřní expozice zvířat. Například klokani bydlí v obýváku, papoušci ve spižírně či strašilky a vakoveverky ve staré skříni. Inu – lidé se z farmy odstěhovali a příroda se sem vrátila.

15. Africká savana - Vysoký pavilon se dvěma rozlehlými výběhy je navržen pro skupinu žiraf, nejvyšších živočichů planety. Domov tu mají i další afričtí kopytníci i ptáci, např. různé druhy antilop, zebry, čápi marabu či pižmovka ostruhatá.

16. Shetlandské ostrovy - V kamenném domku s rákosovou střechou, postaveném podle skutečných shetlandských obydlí, mají stáj shetlandští poníci.

V roce 2007 byla vybudována za vstupním areálem Archa Noemova, originální dětské hřiště a symbol záchrany zvířat.

Oblíbená atrakce

Další atrakcí je volně přístupný pro návštěvníky výběh koz kamerunských. Tito nejmenší zástupci poddruhů kozy domácí jsou ze severní Afriky jsou velice temperamentní a rády se nechají zlákat na speciální krmivo, které je u výběhu k dispozici.

Zoologická zahrada Jihlava, příspěvková organizace

Březinovy sady 5642/10 586 01 Jihlava 1

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel: +420 567 573 730

www.zoojihlava.cz

Fotografie jsou použity z archivu zoo Jihlava.

Скачать шаблон Joomla с JooMix.org