Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Zcela mimořádné ryby se zabydlují v pavilonu Exotárium v Zoo Brno. Ve dvou akváriích, z nichž má každé objem přes 1000 litrů, mohou návštěvníci obdivovat bahníky australské, baramundi australské a tandany skvrnité.

„Tyto ryby nelze spatřit nikde jinde v České republice, některé dokonce ani v žádné jiné evropské zoo. Podařilo se nám je získat přímo z Austrálie,“ řekl chovatel Dušan Šudák.

Jedno z akvárií, které imituje prostředí australské řeky Mary, je domovem dvou bahníků australských. Ti se často označují za živoucí fosílie, protože se jedná o jeden z nejstarších druhů stále žijících obratlovců.

A jsou to vskutku velmi zvláštní živočichové. „Jejich typickým znakem jsou plíce. Když hladina kyslíku ve vodě klesne a žaberní dýchání nestačí zásobovat organismus kyslíkem, zapojí bahníci australští do dýchání i svou jednu plíci a přijímají vzdušný kyslík. Na rozdíl od relativně běžně chovaných afrických a amerických bahníků nejsou adaptování na vysychání toků a nezahrabávají se v období sucha do bahna“ vysvětlil Šudák.

V evropských zoologických zahradách je jich chováno zhruba 30. Na Mniší horu dorazila zvířata odchovaná v Austrálii, každé z nich je očipované a podléhá úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými živočichy CITES.

Ve druhém akváriu, představujícím návštěvníkům australskou řeku Fitzroy, žijí další unikátní ryby, které v žádné jiné evropské zoo nelze spatřit. Je to baramundi australský (Scleropages leichardti) a skupina tandanů skvrnitých (Tandanus tandanus). Baramundi se zdržuje převážně pod hladinou a loví hmyz, ryby a pulce.„Samci střeží jikry v tlamě, dokud se nevykulí plůdek. Kvůli vysoké vnitrodruhové agresivitě je lze chovat pouze solitérně. V přírodě dosahují maximální délky jednoho metru,“ uvedl Šudák.

Tandani se naopak zdržují převážně u dna, kde se živí červy, plži a drobnými rybkami. V akváriích obvykle dorůstají délky kolem 60 centimetrů.


Скачать шаблон Joomla с JooMix.org